نمایش نوار ابزار

شگفتی های ایران

غاربلور با شگفتی فراوان*

ثبت این اثر طبیعی از خرداد ماه ۹۷ در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی قرار گرفت و این اثر طبیعی در تاریخ 97/10/10 در شورای ثبت استان و در 97/10/24 در جلسه شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور مطرح و مورد تایید قرار گرفت. این اثر بر اساس تقسیمات کشوری در خراسان رضوی، شهرستان بجستان، بخش یونسی، هشت کیلومتری جنوب شهر یونسی واقع شده است.

غار زیبا و کوچک بلور در هشت کیلومتری جنوب شهر یونسی از توابع شهرستان بجستان واقع در حدود ۲۲۷کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده و به‌دلیل داشتن چکیده‌ها و چکنده‌های بسیار زیبا و کریستال که مانند بلور شیشه درخشان و شفاف است، یکی از زیباترین غارهای استان خراسان رضوی و شرق کشور است.( چکیده و چکنده) و ستون های غار ؛ اشک سنگ و آه سنگ و وصال سنگ به تعبیر محقق و پژوهشگر ارجمند جغرافیاآقای حسن صادقی یونسی )نام گذاری شد.

ارتفاع دهانه غار بلور از سطح دریا، ۹۸۵ متر، طول غار، ۱۲۱ متر و عمق غار، ۳۶ متر است. ورودی غار دارای دو چاه پنج و ۱۴ متری متوالی است و وجود این چاه‌ها باعث شده تا افراد عادی نتوانند وارد غار شوند و اغلب زیبایی‌های غار سالم و دست نخورده باقی مانده است.(غارها کارستیکی است).

مهندس عباس عشقی ارشد رشته جغرافیا راهنما و کوهنورد آموزش دیده شهر یونسی با تجهیزات کافی می تواند به علاقه مندان علوم زمین و جغرافیدانان مساعدت در بازدید داشته باشد.

موضوعات IMG_20210909_163821_847 431f99fc57928cf-img-5b5ea65fe30fa

دیدگاه ها

سوال امنیتی *