نمایش نوار ابزار

مصاحبه با روزنامه خراسان

….

 آداب و رسوم مردم فريمان در ماه مبارک رمضان و شب هاي احيا
خراسان رضوي – مورخ یکشنبه 1389/06/07 شماره انتشار 17636

حسن اصغرفريماني

فريمان

فرهنگي خبر

در ايران هر شهر و دياري آداب و رسوم خاصي در ماه مبارک رمضان دارد و اگرچه برخي آداب و رسوم به دليل پيشرفت فناوري تغيير شکل يافته است اما کمک و ياري به همنوعان، توزيع نذري، برگزاري جلسه هاي انس با قرآن و تلاوت آيات(قرآن مقابله) و برپايي آيين ويژه شب هاي قدر از جمله بهترين آداب محسوب مي شود و پخت و توزيع آش رشته، حليم، دادن افطاري، بيدار کردن همسايگان به هنگام سحر و… بر اين زيبايي و طراوت آداب و رسوم افزوده است.

مدیر اداره

فرهنگي دانشگاه پيام نور مرکز فريمان در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در شهرستان طبخ شله زرد، شيربرنج، سوپ، فرني، کتلت، کوکو و چيدمان خرما و چاي و نان گندم و سبزي و پنير هنوز هم ادامه دارد و دادن افطاري در منازل و مساجد و رفتن به منازل بزرگ ترها صفاي خاص خود را دارد.

«محمد صادقي يونسي» افزود: در گذشته دام داران و کشاورزان گوسفندي را که پرواري کرده بودند، ذبح مي کردند و بخشي از گوشت آن را پس از سرخ کردن ذخيره و نگهداري مي کردند تا در طول رمضان مشکل تهيه گوشت نداشته باشند و بخشي از آن را نمک زده و در آفتاب خشک مي کردند تا در شب هاي سحر و افطار استفاده کنند و بدين ترتيب از اين گوشت براي غذاي سحر و افطار که معمولا آبگوشت، قرمه، عدس، قورتي و کشک زرد بود، استفاده مي شد.«

محمد صادقي» به يادماندني ترين شب ها را شب هاي قدر و احيا و شب و روز بيست و يکم ماه مبارک رمضان بيان کرد و گفت: بعد از سحر مردم در قالب دسته ها به سمت مزار سيد نظام الدين عشق آباد مي رفتند، اما امروزه به سوي گلزار بهشت صادق(ع) حرکت مي کنند.

براي بيدار کردن مردم در سحر نيز گاه از طبل،سيني مسي بزرگ و ديگ استفاده و همسايه ها را بيدار مي کردند و گاه عده اي فانوس به دست در منازل را مي  زدند و به خانواده اي که آتش نداشت، شعله آتش مي دادند و امروز از آن روزها و شب ها فقط خاطره هايش باقي مانده است.

«صادقي» در ادامه با پرداختن به موضوع سحرخواني در ماه مبارک رمضان گفت: زنده ياد سيدمحمود و مرحوم حاج جعفر صادقي و… اين کار را به مدت ۲۰ دقيقه تا نيم ساعت در سال هاي قبل انجام مي دادند.

وي در پايان گفت: در گذشته ساعت ها غروب کوک بود يعني با بانگ خروس، افراد برنامه هاي کاري خود را تنظيم مي کردند و افرادي مثل حاج آقا مريدي و… که دعاها را حفظ بودند، حضور چشم گيري در برنامه هاي مذهبي داشتند.

دیدگاه ها

سوال امنیتی *